Žalmy na horách si získaly děti i dospělé

Autor:
Publikováno:

Už podruhé proběhl o prázdninách 2011 v Horském domově v Herlíkovicích pobyt pro rodiny s dětmi zaměřený na společné slavení a prožívání víry velkých i malých.

Lze skloubit dovolenou s dětmi s modlitbou a řádem denní modlitby? To se pokusili zjistit v prvním srpnovém týdnu účastníci rodinného pobytu pod vedením krounského faráře Davida Sedláčka – mezi nimi třeba pětitýdenní kojenec, batolata i školáci se svými rodiči a prarodiči. Konal se v herlíkovickém rekreačním zařízení naší církve a přilehlém secesním kostelíku, jehož otevřené dveře při dětských programech i modlitbách přitahovaly i kolemjdoucí turisty. Kromě toho samozřejmě nechybělo ani dovádění na přilehlém dětském hřišti, výlety na vrcholky Krkonoš nebo večerní promítání filmů a debaty.

Spojnici programu pro děti a dospělé tvořily biblické žalmy. Při dopoledních hravých programech mohly děti prožít, co znamená vyznání žalmisty, že Hospodin je naše skála, naše světlo, ten, od něhož nám přichází pomoc a kterého chválíme ztišením. Žalmy tvoří také páteř liturgické modlitby denních dob. Zpěv žalmů a hymnů v nápěvech gregoriánského chorálu i moderních responzoriálních zhudebnění, modlitba a naslouchání Písmu dostávaly prostor brzy ráno a po zakončení dne s dětmi.
Organizátoři při jeho přípravě mysleli hlavně na přítomné dospělé. K jejich překvapení se však ranních chval i nešpor zúčastňovaly i děti, které se těšily třeba na zapalování večerní svíce. „Doma vnuky těžko přemlouvám, aby se mnou šli v neděli do kostela, a tady mne sami budí, abychom nezaspali ranní modlitbu,“ podivovala se jedna z babiček.

Také byste chtěli zkusit spojit rodinnou dovolenou s prožitkem společenství a modlitbou? Zkuste se napřesrok s námi vydat do Herlíkovic. Kde jinde najdete vedle sebe rekreační objekt a kostel (prý nejvýše položený evangelický chrám u nás)? Třeba budete odjíždět s povzdechem jiné účastnice po cestě z poslední modlitby v kostele: „Doma nám teď bude něco scházet…“

Psáno pro časopis Český bratr.