V plzeňské synagoze poděkují koncertem

Autor:
Publikováno:

Plzeňští židé a křesťané pořádají 11. 5. v synagoze „Koncert pro všechny, kdo nezůstali lhostejní“. Chtějí tak poděkovat těm, kteří se zúčastnili lednových vzpomínkových shromáždění k připomínce transportů do Terezína.

Za účasti biskupa Františka Radkovského a vrchního zemského rabína Karola Sidona proběhne v neděli 11. května od 19 hodin ve Velké synagoze v Plzni neobvyklý koncert. Zazní při něm kantorské zpěvy židovské bohoslužby v podání rabína Michaela Dushinskyho. Písně v jidiš zazpívá paní Michaela Rychlá. A hudební skupina Filia přednese zhudebněné biblické úryvky.

Vystoupení zahájí slavnostní zapalování svící na menoře – sedmiramenném svícnu, který je tradičním symbolem judaismu. Šest významných osobností na něm zažehne šest svící za šest milionů židů, zavražděných za druhé světové války.

Židovská obec v Plzni a Ekumenické setkávání plzeňských křesťanských církví chtějí koncertem vyjádřit dík všem, kdo se letos v lednu zúčastnili vzpomínkových shromáždění k uctění památky obětí židovských transportů.  Těmi od 18. do 26. ledna 1942 směřovalo do koncentračního tábora v Terezíně 2 605 lidí. Pouze 112 z nich se po válce vrátilo domů.

Stovky Plzeňanů a lidí dobré vůle vyjádřili svou solidaritu s židovskými spoluobčany na shromážděních 18. a 19. ledna letošního roku v katedrále a před Velkou synagogou. Zároveň se vyslovili proti šíření nenávisti, antisemitismu a extremismu v české společnosti. Plzeňští židé a křesťané chtějí v tradici lednových vzpomínkových akcí pokračovat i v dalších letech.