Jazzmani zahráli v Brně pro New Orleans

Autor:
Publikováno:

Benefiční koncert s názvem "Jazzmani obětem přírodních katastrof" uspořádalo v poslední listopadový den v Brně sdružení JazzFuzz. Kromě hudebníků oslovili během večera posluchače také lidé, kteří se problematikou neštěstí odborně zabývají.

Čtvrt roku po úderu hurikánu Katrina ve Spojených státech se brněnské scény Vaňkovka a 7 a půl rozezněly tóny nejen tradičního jazzu. Právě ten proslavil hurikánem zpustošené město New Orleans. Pražští a brněnští hudebníci tak chtěli vyjádřit solidaritu s obětmi přírodních katastrof.

Pořadatelé akce vybírali dobrovolné vstupné. Přes 35 000 korun poukázali na sbírkové konto humanitární organizace ADRA. Ta vybranou částku využije na pomoc zasaženému New Orleans a zejména obětem nedávného zemětřesení v Pákistánu.

Na celé spektrum problémů, spojených s těmito a dalšími přírodními pohromami, poukázali příspěvky znalců místního prostředí, ekologů, zdravotníků a psyhosociálních pracovníků. Například o hledání podob přiléhavé pomoci po podobných událostech hovořila psycholožka Bohumila Baštecká. Evangelická farářka Magdaléna Štajfová se podělila o zkušenosti s pořádáním vzpomínkových aktů a ekumenických bohoslužeb po neštěstích. Karel Šimr z mobilního krizového týmu plzeňské Charity připomněl význam dlouhodobého pamatování společnosti na událost i skutečnost, že i vzdálená neštětí zasahují nás všechny. Společně také představili činnost Psychosociálního intervenčního týmu ČR. Lékař brněnské úrazové nemocnikce Martin Kelbl prezentoval činnost českého "traumateamu" v Pákistánu.


Na pódiu hovoří členové Psychosociálního intervenčního týmu

Jinou akcí na památku obětí přírodních katastrof byla v poslední době ekumenická vigilie v Českém Brodě (více zde).