Hudba připomněla v Nejdku výročí tragické nehody

Autor:
Publikováno:

Desítky lidí naplnily v sobotu 29.8. 2009 nejdecký evangelický kostel. Připomněly si tak výročí dopravní nehody, po níž v obci přišlo o život pět místních lidí. Bezmála pět tisíc korun vynesla sbírka na vybudování pomníčku u místa neštěstí.

Pozůstalí, děti i dospělí, Romové i "bílí", policisté, hasiči, známí i neznámí lidé - ti všichni přišli poslední prázdninovou sobotu vyjádřit svou solidaritu po neštěstí, které před rokem zasáhlo krušnohorskou obec Nejdek. Hudební ekumenickou bohoslužbu s názvem "Dotklo se nás nebe" připravil k výročí události místní farní sbor Českobratrské církve evangelické ve spolupráci se společností Člověk v tísni, Psychosociálním intervenčním týmem a také zástupci obce a kraje. Chtěli tak společně se spoluobčany z Nejdku a okolí nejen připomenout neštěstí a podpořit blízké obětí, ale také poděkovat pomáhajícím a povzbudit vnímavost k podobným událostem, které nás provázejí stále.

Bohoslužbu hudbou doprovodil plzeňský gospelový sbor Touch of Gospel a dětský romský sbor Khamoro. Akci přijel podpořit také houslový virtuoz Marek Balog. Toho zná veřejnost například z dokumentárního celovečerního filmu „Houslový rytíř“. Na závěr zahrál dvě skladby, mezi nimiž nechyběl "Cikánský pláč".

Sbírku, kterou pořadatelé po domluvě s příbuznými zemřelých věnovali na vybudování pomníčku u místa neštěstí, vynesla 4 740 korun.

Jen pár metrů od domova havarovalo v pátek 29. srpna 2008 před půlnocí sedm lidí z Nejdku na Karlovarsku v osobním autě. Návrat z rodinné oslavy skončil tragicky: nehoda si vyžádala celkem pět mrtvých. Na místě po nárazu přeplněného auta do stromu zemřel čtyřicetiletý řidič auta a dva mladíci ve věku patnáct a pětadvacet let. Čtyři vážně zraněné převezli záchranáři do nemocnice. Po několika dnech  zemřela ještě děvětatřicetiletá žena a osmnáctiletý chlapec.

Fotografie

Pořad bohoslužby