Budyšínský zvon bude znít v Domažlicích

Autor:
Publikováno:

Domažlické evangelíky bude svolávat k bohoslužbě v novém sborovém domě zvon, který do chodské metropole doputoval přes Rokytník ve východních Čechách až z hornolužického Budyšína (Bautzen).

Zvon přivezli ve čtvrtek 11. října 2007 z Rokytníku na Náchodsku do Domažlic členové tamního evangelického sboru. "Překvapilo nás, jak je zvon velký. Je opravdu krásný, zdobení je mistrovské. Ke zvonu jsme dostali vše i k jeho upevnění, my ho jen prakticky osadíme," popisuje první dojmy Pavel Voldán ze staršovstva Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Domažlicích. Do auta jim pomáhal naložit 250 kilogramů vážící zvon hronovský evangelický farář Michal Kitta.

zvon1

Vzácný zvon váží 250 kilogramů

"I překují své meče na radlice..."

Zvon, který bude za několik měsíců znít na novém sborovém domě domažlických evangelíků, má za sebou dlouhou a zajímavou historii. Byl vyroben pro kostel Marie a Marty v německém Budyšíně, někdejším hlavním městě Horní Lužice. K jeho osazení došlo v roce 1830 o slavnosti přijetí Augsburského vyznání.

Marie a Marta

Zvon byl vyroben pro kostel Marie a Marty v Budyšíně

Z tureckého děla ho odlil Friedrich Gruhl z Kleinwelky, místní části Budyšína. Tato čtvrť je od roku 1751 pod silným vlivem sboru ochranovských bratří, který je zde dodnes živý. Na rok 2008 chystá 250. oslavy založení místní modlitebny.

modlitebna v Budyšíně

Modlitebna ochranovských bratří v Budyšíně

Zvon, nesoucí německý nápis "Bůh s námi" a ozdobený podobiznami refomátorů Luthera a Melanchtona, byl v roce 1899 sňat a darován českému evangelickému sboru v Rokytníku na Náchodsku. V něm letos v den upálení Mistra Jana Husa slavili poslední evangelickou bohoslužbu. "Vzhledem k tomu, že zde místní lidé už neměli zájem o bohoslužby, rozhodli jsme se kostel prodat. Má ho ve své nabídce realitní kancelář, zájem už projevili Španělé, Irové, Holanďané... To vyburcovalo k novému zájmu o dominantu obce i místní obyvatele, kteří by chtěli používat kostel například ke svatbám nebo pohřbům. Při poslední bohoslužbě v kostele mnozí plakali," vypráví farář Michal Kitta.

Rokytník

Od roku 1899 patřil zvon k rokytnickému evangelickému kostelu

"Štafetu" převezmou Domažlice

Kostely zanikají, ale také se staví nové. Do konce roku osadí v Domažlicích zvon do věže nového sborového domu. Staví ho v současné době místní evangelíci s jedenáctimilionovým rozpočtem. K prvním bohoslužbám bude vzácný dar zvonit už v únoru příštího roku. Celý sborový dům bude slavnostně otevřen i s bytem faráře a dalším zázemím za rok.
zvon2

Zvon zdobí podobizny Luthera a Melanchtona