Budoucnost našeho portálu

Autor:
Publikováno:

Trocha smělých plánů do budoucna, jak bychom rádi dále rozvíjeli své služby komunitě uživatelů a veřejnosti.

V loňském roce jsme dokončili tříletý cyklus liturgických příprav, které doplňovaly homiletické přípravy k ekumenickému lekcionáři (RCL), uveřejňované v letech 2003-2006. Pro letošek žádný podobný velký projekt zatím nepřipravujeme, spíše se budeme věnovat revizi a doplňování dosavadních materiálů.

To ovšem neznamená, že byste se neměli nač těšit. Připravujeme totiž novou verzi našich webových stránek, jejíž důležitou součástí je dynamický liturgický kalendář, do nějž bude veškerý dosud vytvořený materiál strukturovaně prolinkován - rádi bychom tak vytvořili jakousi českou obdobu populární stránky http://www.textweek.com/. Kalendář je ekumenicky orientovaný, zobrazuje svátky a příslušná biblická čtení nejen z Ekumenického lekcionáře, ale i z liturgických kalendářů významných církevních tradic (římskokatolické, pravoslavné, lutherské a židovské). Pro přihlášené uživatele bychom rádi nabídli možnost přizpůsobit si prostředí podle vlastních preferencí (například podle konfese a tradic církve, ve které dotyčný/á působí). Našim cílem je maximálně zjednodušit a zpřehlednit naše pomůcky pro přípravu vašich bohoslužeb.

Do tvorby tohoto systému se můžete samozřejmě zapojit i vy, pokud nám pošlete své materiály (kázání, kazatelské preparace, liturgické formuláře, písně apod.) nebo alespoň internetové odkazy na tyto texty uveřejněné někde jinde. Pomůžete tím nejen nám, ale i početné ekumenické komunitě uživatelů našeho serveru.

Dalšími novinkami webu je alternativní zobrazování v čistě textové verzi (vhodné pro tisk na tiskárně, textové prohlížeče pro nevidomé a malá zařízení typu mobilních telefonů nebo PDA) či export liturgického kalendáře na aktuální rok ve formátu iCal (možnost načtení kalendáře, svátků a perikop do elektronických organizérů a diářů, např. do Google Calendar). Pro registrované uživatele bude rovněž k dispozici zasílání novinek webu nebo příprav e-mailem ve formě newsletteru.

Jako jednu z možných cest dalšího rozvoje (to je ovšem zatím hudba budoucnosti) bychom viděli vytvoření samostatného biblického portálu (který by byl orientován spíše exegeticky) a jeho provázání s dosavadním liturgicky zaměřeným webem, abychom pokryli další oblasti aplikované a praktické theologie pro každodenní službu v církvi.

Předpokládáme, že betaverzi nových stránek připravíme k vyzkoušení a připomínkám v řádu týdnů.